Komedon Tedavisi Güvenli Midir?

Komedon Tedavisi Güvenli Midir?

Komedon Nedir?

Komedon kelime olarak pek çok kişi için kulağa yabancı gelse de aslında toplumda en yaygın görülen cilt problemlerinden biridir.

Komedon problemi; ciltteki kabartılar ve içi iltihap dolu küçük bezeler olarak tanımlanabilir. İki çeşit komedon vardır. Bunlar; açık komedon ve kapalı komedondur.

Açık komedon; siyah nokta olarak da bilinen ve ucu açık içi dolu gözeneklerdir. Bu gözeneklerin belli aralıklarla boşaltılması gerekir. Aksi halde bu gözenekler hem içinde biriken kirden dolayı genişler hem de uçları açık olduğu için iltihaplanmaya meyilli hale gelir. Bu gözenekler iltihaplandığında da ortaya sivilce dediğimiz problemler ortaya çıkar ki sivilcelerin tedavisi komedon tedavisinden çok daha zor ve uzun bir süreçtir.

İkinci komedon çeşidi ise kapalı komedon dediğimiz problemdir. Kapalı komedonlar onlar dikkatli şekilde bakılmadığında bazen fark edilmezler. Çünkü kapalı komedonlar, büyüyene gözle görülür hale gelene kadar cildin altında büyürler. Bu komedonlarda yani bu cilt probleminde kapalı komedonlarda ciltte yağ bezesine benzer ciltte kabartılar olur.

O kabartılar sıkılarak veya farklı şekillerde çıkartılamaz, Çünkü kapalıdırlar ve beyaz nokta halindedirler. Komedon tedaviler, mutlaka bir uzman tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Çünkü doğru şekilde yapılmadığı zaman ciltte izler bırakabilir ve bu izler kişinin sağlıklı görünmesinin önündeki engelleri oluşturabilir.

Sağlıklı kabul edilen cilt tek renktir ve lekesizdir. Ancak doğru şekilde yapılmayan komedon tedavileri veya evde bilinçsizce yapılan komedon tedavileri, cilt yüzeyinde pek çok ize neden olabilir. Komedon tedavileri, kombine uygulamalarla yapılabildiği gibi bireysel, tekil uygulamalarla da yapılabilir. Hangi uygulamanın ne kadar kullanılacağına maruz kalınan komedon problemine göre karar verilir.

Örneğin beyaz komedonlar söz konusuysa genellikle Q Switch Lazer ve Karbon Peeling uygulamaları kullanılmaktadır. Bununla birlikte, eğer açık komedon dediğimiz siyah noktalar söz konusuysa çoğu zaman doğru bir şekilde uygulanan Hydrafacial veya bir diğer ismi ile Hollywood cilt bakımı komedon tedavisinde yeterli olmaktadır.

Düzenli şekilde yapılan profesyonel cilt bakımları ile komedon oluşumunu engellemek büyük oranda mümkündür. Ancak kişinin cilt yapısı, komedon oluşumuna, özellikle kapalı komedon dediğimiz beyaz komedon oluşumuna yatkınsa o zaman düzenli yapılan bakımlar da önleyici tedaviyi sağlayamayabilir.

Bununla birlikte Baby Face Beauty olarak da bilinen ve bünyesindeki Thulium lazer sayesinde cilde parlaklık ve canlılık veren uygulamalar da komedon tedavisinde sıklıkla başvurduğumuz işlemlerden biridir.

Hydrafacial, Q Switch Lazer, Baby Face Beauty ve Karbon Peeling, komedon tedavilerinde sıklıkla başvurduğumuz uygulamalar olmakla birlikte her uygulamanın kendine göre farklı avantajları bulunmaktadır.

Komedon tedavileri, genel olarak, komedonu oluşturan cilt kabartısının içinin boşaltılmasıyla ş yapılan işlemlerdir. Örneğin açık komedon dediğimiz siyah noktalar, özel işlemlerle gözeneklere zarar vermeyecek şekilde boşaltılır. Böylelikle cilt gözenekleri açılır, cilt nefes almaya başlar ve cilde ihtiyaç duyduğu besinler verilerek cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olunur.

Kapalı komedonda da yine gözeneğin içini boşaltma söz konusudur ancak kapalı komedonlar, bir çeşit yağ bezeleri oldukları için bu komedonlarda genellikle Hydrafacial gibi soft uygulamalar yeterli olmaz. Bu nedenle kapalı komedonlarda daha çok Q Switch lazer uygulamalarına ve Baby Face Beauty uygulamalarına başvurulur.

Komedon oluşan ciltler hali hazırda çeşitli cilt deformasyonlarına yatkın yapılara sahip oldukları için komedon tedavileri mutlaka hassasiyetle planlanmalı ve kişinin cilt yapıları göz önünde bulundurularak doğru uygulamalar seçilmelidir. Bununla birlikte, yanlış yapılan komedon tedavilerinin kişilerin cildinde daha fazla ize ve hasara neden olduğu bilinmektedir.

Bu sebeple komedon tedavisini planlarken kişinin yaşamsal alışkanlıklarından beslenme düzenine, cilt yapısına, kullandığı ürünlere kadar birçok konuda kişiden bilgi alınması ve kişinin yaşamsal alışkanlıkları doğrultusunda işlem sonrasında gerekli yönergelerle bilgilendirilmesi önemlidir. Başarılı tedavilerin söz konusu olabilmesi için ki bu ister komedon tedavisi olsun ister başka bir ameliyatsız estetik uygulaması, fark etmez, başarılı tedavilerin söz konusu olabilmesi için hem işlemi yapan uzmanın hem de işlemi yaptıran kişilerin koordineli bir şekilde çalışmaları gerekir.

Örneğin komedon tedavisinden sonra cilt gözenekleri açık olacağı için kişilerin işlemi takip eden ilk birkaç gün mümkünse çok fazla sigara içilen ortamlara girmemesi, cildine zarar verebilecek ya da düşük kalitede olduğu bilinen ürünleri kullanmaktan uzak durması gerekir.

Eğer siz de komedon probleminden şikayetçiyseniz ve cildinizde ortaya çıkan komedonların güzelliğinize gölge düşürdüğünü düşünüyorsanız merkezimizin telefon numaralarınıdan bizlere ulaşabilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bizlere yazarak komedon tedavisi ile ilgili konsültasyon görüşmesi alabilirsin. Komedon tedavileri; güvenilir ve konforlu uygulamalar olmakla birlikte kısa sürede tamamlanan işlemler olduğu için yaklaşık bir öğle arası vakitte dahi yapılabilen uygulamalardır.

Komedon tedavileri ile ilgili olarak bugün bizimle iletişime geçebilir ve daha canlı, genç, parlak bir cilde sahip olmak için kendiniz için bir adım atabilirsiniz! Konforlu tedaviler olan komedon tedavileri, yüz güldüren sonuçlar aldığımız ve hasta odaklı yaklaşımımız sayesinde yüksek hasta memnuniyeti sağladığımız uygulamalardır.

Komedon tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular

Yaygın olarak görülen cilt problemlerinden biri olan komedon tedavileriyle ilgili merak edilen soru ve cevaplarını sizler için derledik.

Komedon tedavisi fiyatları nedir?

Komedon tedavisi fiyatları, komedon tedavisi kapsamında yapılan uygulamalara göre değişiklik gösterir. Bazı hastalarda tek bir uygulama yeterli olurken bazı hastalarda kombine uygulamalar yapılabilir. Örneğin Hollywood Cilt Bakımı olarak da bilinen Hydrafacial uygulaması, komedon tedavilerinde pek çok hastaya uygulanmakla birlikte özellikle kapalı komedon problemi yaşayan hastalarda çoğu zaman yeterli gelmez ve ek bir uygulamaya ihtiyaç duyulur. Ancak cildin düzenli temizlenmesi de cildin nefes almasına yardımcı olduğu ve komedon tedavisini olumlu yönde etkilediği için Hydrafacial ile birlikte komedon tedavisinde kullandığımız bir diğer uygulama kombine olarak yapılabilir. Bununla birlikte eğer hastaların maruz kaldığı komedon problemi çok ciddi boyutlarda ise o zaman her üç uygulama da farklı zamanlarda kombine şekilde, sean^slar halinde yapılabilir.

Komedon tedavisi güvenli midir?

Kliniğimizde komedon tedavisi kapsamında yapılan uygulamaların tamamı FDA onaylı güvenli ve konforlu uygulamalardır. Güvenilir olmalarının yanı sıra orijinal cihazlarla yaptığımız uygulamalarımızda komedon tedavilerinde başarılı sonuçlar elde etmekte, yüksek hasta memnuniyeti sağlayarak yüz güldüren sonuçlar almaktayız.

Komedon tedavisi sonrasında sosyal hayata ne zaman dönebilirim?

Komedon tedavileri, sosyal hayatı kesintiye uğratmayan uygulamalardır. Bir çeşit gözeneklerin içinin boşaltılması olarak bakabileceğimiz uygulamalar olan komedon tedavileri, kombine şekilde yapılmakla birlikte eğer işlem esnasında lazer sistemleri kullanıldıysa o zaman uygulama sonrasında kişilerin, işlem alanını bir süre koruması gerekmekte, işlem alanının direk güneş ışınlarına maruz kalmasını önlemeleri gerekmektedir. Bununla birlikte komedon tedavileri sonrası kişiler rahatlıkla sosyal hayatlarına dönüp günlük rutinlerine devam edebilirler.

Komedon tedavileri, sosyal hayatı kesintiye uğratmamakla birlikte işlemler cilt uygulamaları olduğu için işlemden sonra uygulama alanında hafif kızarıklar görülmesi beklenen bir durumdur. Ancak bu kızarıklar, kişilerin sosyal hayatlarını etkilemezler ve işlemi takip eden birkaç saat içerisinde bu kızarıklıklar kendiliğinden geçmektedir.

Bize Ulaşın

Daisy Poliklinik Sorularınızı Yanıtlıyor.

    Diğer Tedaviler