Botoks

Botoks

Botoks : Yaşlanmak veya günümüzün popüler söylemiyle “yaş almak”, cildimizde birçok değişikliğe sebep olan biyolojik bir süreçtir. Yaş aldıkça cildimiz giderek savunmasızlaşır ve kendini gençliğimizdeki kadar iyi bir şekilde, kısa sürede onaramaz.

Cildimizin böylesine savunmasız kalması beraberinde pek çok deformasyonu getirir ki bunların en meşhuru da kuşkusuz, cilt kırışıklıklarıdır.

30’lu yaşların ortalarından itibaren kendini göstermeye başlayan kırışıklıkların birçok sebebi vardır.

Ciltteki kollajen üretimini azalması, bağ dokuların zayıflaması ve cilt hücrelerinin kendini yenileme sürecinin yavaşlaması gibi birçok etken kırışıklıklara sebep olur. Özellikle mimik kırışıklıkları dediğimiz göz çevremiz, alnımız ve kaş aramızda oluşan kırışıklıklar, cildimizin kalitesinin düşmesiyle birlikte ilk olarak ortaya çıkan kırışıklıklardır.

Mimik kırışıklıklarının tedavisi, günümüzde en popüler tedaviler arasındadır. Ameliyatsız estetik denince ilk akla gelen işlemlerden biri olan botoks uygulamasıyla yapılan kırışıklık tedavilerinde, her geçen gün daha da başarılı sonuçlar elde ediyor ve yüksek hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Botoks nedir?

Botoks, bilindiği üzere bir bakteriden üretilen toksindir. Clostridium botulinum isimli bakterinin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen botoksun bir çeşit toksin olması nedeniyle insanlar zaman zaman endişe duysalar da botoks toksini, insan sağlığına zararı olmayan ve insan vücudunda uzun süre kalıcılığı olmayan bir maddedir.

Botoks ne işe yarar?

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen botoks maddesi, mimik yaparken çalışan kasların daha az kasılmasına yardımcı olur. Kas hareketlerini engelleyerek kas hareketlerine bağlı olarak kırışıklık oluşmasını engeller. Botoks yapılan bölgede kaslar daha az ve kontrollü kasıldığı için botoksun etki süresi boyunca bu bölgede kırışıklık görülmez.

Botoks nasıl yapılır?

Klinik ortamda ortalama 10 dakikada yapılan bir işlemdir. Aynı anda birden fazla bölgeye botoks yapılabilir. Böyle kombine bir uygulamada işlem süresi, uygulama yapılacak bölge sayısına göre değişiklik gösterir.

Botoks öncesi işlem bölgesi temizlenir ardından bölge topikal kremlerle uyuşturulur. Uyuşma sonrası özel ince uçlu iğnelerle botoks maddesi bölgeye enjekte edilir ve buradaki kasların paralize olması sağlanır.

Botoks, ortalama 5 ila 7 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar.

Botoks uygulaması; kızgınlık çizgisi olarak da bilinen kaş arası, alın bölgesi ve göz çevresinde, şakakların alt kısmında bulunan bölgede ortaya çıkan kaz ayaklarına yapılır.

Kırışıklık tedavisinin yanı sıra botoks, terleme tedavisinde ve diş sıkma tedavisinde de etkin olarak kullanılmaktadır. Terleme tedavisinde; el içi, koltuk altı ve ayak tabanına yapılır. Diş sıkma tedavisinde ise yüzün iki yanında, alt çenede bulunan masseter kasına yapılır. Buradaki masseter kasının aşırı kasılması, botoks ile engellenir. Böylelikle hem diş sıkmanın önüne geçilir hem de masseter kasının kasılması engellendiği için alt yüzde incelme sağlanır.

Botoks işlemleri, lokal olarak etki gösteren işlemlerdir. Bölgesel etkileri nedeniyle hangi bölgede deformasyon varsa o bölgelerin hepsine tek tek botoks enjeksiyonunun yapılması gerekir. Örneğin, hastalar el ve koltuk altlarındaki aşırı terlemeden şikayet ediyorlarsa o zaman botoks işlemi hem avuç içlerine hem de koltuk altlarına yapılır. Sadece koltuk altına veya sadece avuç içine yapılan botoks, diğer bölgelerde etki göstermez.

Botoks ne kadar kalıcıdır?

Hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte botoks uygulamalarının kalıcılığı ortalama 4 ila 6 ay arasında değişiklik gösterir. Hastaların yaşamsal alışkanlıkları ve botoks yaptırma düzeni, bu süre üzerinde etkilidir.

Botoks kimlere uygulanmaz?

İşlem bölgesinde açık yarası veya enfeksiyonu olan kişilere botoks yapılmaz. Bununla birlikte, bebekler üzerindeki etkisi tam olarak bilinmediği için hamilelere de botoks uygulanmamaktadır.

Botoks kimlere uygulanır?

Mimik kırışıklıklarından, aşırı terlemeden ve diş sıkma probleminden şikayetçi olan 18 yaşını doldurmuş kadın ve erkekler botoks işlemi için uygun birer adaydırlar.

Botoks uygulamasında yaş sınırı var mı?

Hemen hemen her ameliyatsız estetik uygulamasında olduğu gibi botoks işleminde de alt yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte söz konusu botoks olduğunda, herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Botoks tehlikeli mi?

Bakteriden elde edilen bir toksin olduğu için botoks, bazı kişilerde endişeye neden olabilir. Ancak FDA onaylı bir prosedür olan botoks uygulaması, birinci sınıf bir markayla işinin ehli bir uzman tarafından yapıldığında oldukça güvenilir ve konforlu bir işlemdir.

Botoks fiyatları nedir?

Botoks işleminin fiyatını etkileyen pek çok faktör vardır. Botoks enjeksiyonunun hangi bölgelere yapılacağı ve enjeksiyon miktarı, işlemin fiyatını etkilemektedir. Bunların yanı sıra hemen hemen her kliniğin farklı değişkenlere sahip bir fiyat politikası bulunmaktadır. Bu nedenle botoks fiyatları, klinikten kliniğe de farklılık göstermektedir.

Botoks fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Botoks kaç kez yaptırılabilir?

Botoks yaptırmanın herhangi bir sınırı yoktur. İşlemin etki süresi geçtiğinde botoks uygulaması rahatlıkla tekrarlanabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki yaşımız ilerledikçe bir noktadan sonra kırışıklık tedavisi için sadece botoks yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda hastaların başta ameliyatsız saten yüz  germe olmak üzere diğer uygulamalardan da destek alması gerekebilir.

Botoks sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Botoks, klinik ortamda yapılan pratik diyebileceğimiz bir işlemdir. Uygulama sonrası hastalar rahatlıkla sosyal hayatlarına geri dönebilirler. Günlük rutinlerine devam edebilirler.

Botoks işleminden sonra uygulama alanına ilk gün su değmemesi önemlidir. Bununla birlikte ilk günler mutlaka başınızın pozisyonuna da dikkat etmeli, başınızı mümkün mertebe öne doğru eğmemelisiniz. Botoks sonrası ilk hafta; sauna, hamam ve solaryumdan da kaçınılmalıdır.

Direkt botoks üzerinde etkisi olmamakla birlikte vücutta ödeme neden olduğu için botoks işleminden hemen önce ve hemen sonra alkol tüketilmesini de önermemekteyiz.

Botoks tedavisi kapsamında yapılan uygulamalarla ilgili en çok merak edilenleri soruları ve cevaplarını sizler için derledik! Ayrıca uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için Instagram adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Botoks uygulaması için iş yerinden kaç gün izin almak gerekir?

Botoks uygulamaları, konforlu ve pratik enjeksiyon işlemleridir. Bu uygulamalar genellikle birkaç dakika içerisinde tamamlanır ve işlemden sonra hastalar rahatlıkla işlerine geri dönebilirler. Bu nedenle botoks işlemleri için hastaların herhangi bir istirahat raporu almasına veya iş yerlerinden izin almasına gerek yoktur.

Botoks uygulamasında ağrı, acı olur mu?

Botoks işlemi öncesinde uygulama alanına anestetik etki gösteren topikal kremler sürülür ve işlem alanı uyuşturulur. Bu sayede hastalar işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

Botoks FDA onaylı mı?

Botoks uygulama prosedürü, güvenilir ve konforlu kabul edilen bir kozmetik işlemdir. İşlemin kendisi de işlem esnasında uygulanan botoks maddesi de FDA onaylıdır. Bununla birlikte bazı kliniklerde maalesef FDA onayı olmayan botoks ürünleri kullanılmaktadır. FDA onaysız botoks ürünleri hem hastaların sağlığını tehlikeye atmakta hem de yeterli etkiyi göstermemektedir. Doğru ve güvenilir bir botoks uygulaması için mutlaka FDA onaylı ürünler kullanan bir klinik tercih edilmelidir. FDA onaylı ürünlerle yapılan botoks işleminin herhangi bir zararı yoktur.
Bize Ulaşın

Daisy Poliklinik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  BBL Lazer Tedavisi
  BBL Lazer Tedavisi

  BBL Lazer - Broad Band Light Tedavisi : Güzel yaş almak dendiğinde birçok kişinin aklına kırışıklıklardan arınmış bir cilt gelebilir. Halbuki güzel ya..

  Devamı >
  Saten Yüz Germe
  Saten Yüz Germe

  Saten Yüz Germe : Yüzümüz yaş almamızdan en çok etkilenen bölgelerin başında gelir. Yaş almanın yanı sıra çevresel faktörler, şehrin kirli havası, mak..

  Devamı >
  Q Switch Lazer
  Q Switch Lazer

  Q-Switch Lazer : Günümüzün popüler lazer uygulamalarından biri olan Q-Switch Lazer ile kısa sürede etkin sonuçlar elde edilebilir. Doğru bir şekilde p..

  Devamı >
  Kök Hücre Tedavisi
  Kök Hücre Tedavisi

  Kök Hücre Tedavisi : Günümüz medikal teknolojileri her ne kadar yaşlanmayı durdurmanın formülünü henüz bulmamış olsa da sağlık sektöründe elde ettiğim..

  Devamı >
  Komedon Tedavisi
  Komedon Tedavisi

  Komedon Tedavisi : Toplumda yaygın olarak görülen cilt problemlerinin başında gelen komedonlar, tedavi edilmedikleri takdirde cilt sağlığını olumsuz y..

  Devamı >
  Karbon Peeling
  Karbon Peeling

  Karbon Peeling : Günümüzün popüler cilt yenileme uygulamalarından biri olan Karbon Peeling uygulaması, güzel yaş almak isteyenlerin tercihi olurken kı..

  Devamı >
  Doublo Gold Lifting
  Doublo Gold Lifting

  Doublo Gold Lifting : Gün geçmiyor ki daha genç bir görünüme kavuşmamız için yeni bir uygulama karşımıza çıkmasın. Günümüzde medikal teknolojiler o ka..

  Devamı >
  BTL Exilis Elite
  BTL Exilis Elite

  BTL Exilis Elite : Hayatımız gün ve gün daha hızlı, daha tempolu ve daha yoğun hale geliyor. İçerisinde bulunduğumuz uzay çağı bizlere her an her şeye..

  Devamı >
  Baby Face
  Baby Face

  Baby Face Uygulaması : Cildimiz zamana bağlı olarak birçok deformasyonla karşılaşabilir. Bu deformasyonlar arasında en sık görülenler ince kırışıklıkl..

  Devamı >
  PRP Tedavisi
  PRP Tedavisi

  PRP Tedavisi : Kişinin kendi kanıyla yenilenmesi ve tedavi edilmesi olarak bilinen PRP tedavileri, gerek sunduğu güvenli uygulama protokolü gerekse bi..

  Devamı >