Botoks

Botoks

Botoks : Yaşlanmak veya günümüzün popüler söylemiyle “yaş almak”, cildimizde birçok değişikliğe sebep olan biyolojik bir süreçtir. Yaş aldıkça cildimiz giderek savunmasızlaşır ve kendini gençliğimizdeki kadar iyi bir şekilde, kısa sürede onaramaz. Cildimizin böylesine savunmasız kalması beraberinde pek çok deformasyonu getirir ki bunların en meşhuru da kuşkusuz, cilt kırışıklıklarıdır. 30’lu yaşların ortalarından itibaren kendini göstermeye başlayan kırışıklıkların birçok sebebi vardır.

Ciltteki kollajen üretimini azalması, bağ dokuların zayıflaması ve cilt hücrelerinin kendini yenileme sürecinin yavaşlaması gibi birçok etken kırışıklıklara sebep olur. Özellikle mimik kırışıklıkları dediğimiz göz çevremiz, alnımız ve kaş aramızda oluşan kırışıklıklar, cildimizin kalitesinin düşmesiyle birlikte ilk olarak ortaya çıkan kırışıklıklardır.

Mimik kırışıklıklarının tedavisi, günümüzde en popüler tedaviler arasındadır. Ameliyatsız estetik denince ilk akla gelen işlemlerden biri olan botox uygulamasıyla yapılan kırışıklık tedavilerinde, her geçen gün daha da başarılı sonuçlar elde ediyor ve yüksek hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Botoks nedir?

Botox, bilindiği üzere bir bakteriden üretilen toksindir. Clostridium botulinum isimli bakterinin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen botoksun bir çeşit toksin olması nedeniyle insanlar zaman zaman endişe duysalar da botox toksini, insan sağlığına zararı olmayan ve insan vücudunda uzun süre kalıcılığı olmayan bir maddedir.

Botoks ne işe yarar?

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen botox maddesi, mimik yaparken çalışan kasların daha az kasılmasına yardımcı olur. Kas hareketlerini engelleyerek kas hareketlerine bağlı olarak kırışıklık oluşmasını engeller. Botox yapılan bölgede kaslar daha az ve kontrollü kasıldığı için botoksun etki süresi boyunca bu bölgede kırışıklık görülmez.

Botoks nasıl yapılır?

Klinik ortamda ortalama 10 dakikada yapılan bir işlemdir. Aynı anda birden fazla bölgeye botox yapılabilir. Böyle kombine bir uygulamada işlem süresi, uygulama yapılacak bölge sayısına göre değişiklik gösterir.

Botox öncesi işlem bölgesi temizlenir ardından bölge topikal kremlerle uyuşturulur. Uyuşma sonrası özel ince uçlu iğnelerle botox maddesi bölgeye enjekte edilir ve buradaki kasların paralize olması sağlanır. Botox, ortalama 5 ila 7 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Botox uygulaması; kızgınlık çizgisi olarak da bilinen kaş arası, alın bölgesi ve göz çevresinde, şakakların alt kısmında bulunan bölgede ortaya çıkan kaz ayaklarına yapılır.

Kırışıklık tedavisinin yanı sıra botox, terleme tedavisinde ve diş sıkma tedavisinde de etkin olarak kullanılmaktadır. Terleme tedavisinde; el içi, koltuk altı ve ayak tabanına yapılır. Diş sıkma tedavisinde ise yüzün iki yanında, alt çenede bulunan masseter kasına yapılır. Buradaki masseter kasının aşırı kasılması, botox ile engellenir. Böylelikle hem diş sıkmanın önüne geçilir hem de masseter kasının kasılması engellendiği için alt yüzde incelme sağlanır.

Botox işlemleri, lokal olarak etki gösteren işlemlerdir. Bölgesel etkileri nedeniyle hangi bölgede deformasyon varsa o bölgelerin hepsine tek tek botox enjeksiyonunun yapılması gerekir. Örneğin, hastalar el ve koltuk altlarındaki aşırı terlemeden şikayet ediyorlarsa o zaman botox işlemi hem avuç içlerine hem de koltuk altlarına yapılır. Sadece koltuk altına veya sadece avuç içine yapılan botox, diğer bölgelerde etki göstermez.

Botoks ne kadar kalıcıdır?

Hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte botox uygulamalarının kalıcılığı ortalama 4 ila 6 ay arasında değişiklik gösterir. Hastaların yaşamsal alışkanlıkları ve botox yaptırma düzeni, bu süre üzerinde etkilidir.

Botoks kimlere uygulanmaz?

İşlem bölgesinde açık yarası veya enfeksiyonu olan kişilere botox yapılmaz. Bununla birlikte, bebekler üzerindeki etkisi tam olarak bilinmediği için hamilelere de botox uygulanmamaktadır.

Botoks kimlere uygulanır?

Mimik kırışıklıklarından, aşırı terlemeden ve diş sıkma probleminden şikayetçi olan 18 yaşını doldurmuş kadın ve erkekler botox işlemi için uygun birer adaydırlar.

Botoks uygulamasında yaş sınırı var mı?

Hemen hemen her ameliyatsız estetik uygulamasında olduğu gibi botox işleminde de alt yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte söz konusu botox olduğunda, herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Botox tehlikeli mi?

Bakteriden elde edilen bir toksin olduğu için botox, bazı kişilerde endişeye neden olabilir. Ancak FDA onaylı bir prosedür olan botox uygulaması, birinci sınıf bir markayla işinin ehli bir uzman tarafından yapıldığında oldukça güvenilir ve konforlu bir işlemdir.

Botoks fiyatları nedir?

Botoks işleminin fiyatını etkileyen pek çok faktör vardır. Botox enjeksiyonunun hangi bölgelere yapılacağı ve enjeksiyon miktarı, işlemin fiyatını etkilemektedir. Bunların yanı sıra hemen hemen her kliniğin farklı değişkenlere sahip bir fiyat politikası bulunmaktadır. Bu nedenle botoks fiyatları, klinikten kliniğe de farklılık göstermektedir.

Botoks fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Botox kaç kez yaptırılabilir?

Botox yaptırmanın herhangi bir sınırı yoktur. İşlemin etki süresi geçtiğinde botox uygulaması rahatlıkla tekrarlanabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki yaşımız ilerledikçe bir noktadan sonra kırışıklık tedavisi için sadece botox yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda hastaların başta ameliyatsız saten yüz  germe olmak üzere diğer uygulamalardan da destek alması gerekebilir.

Botox sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Botox, klinik ortamda yapılan pratik diyebileceğimiz bir işlemdir. Uygulama sonrası hastalar rahatlıkla sosyal hayatlarına geri dönebilirler. Günlük rutinlerine devam edebilirler.

Botox işleminden sonra uygulama alanına ilk gün su değmemesi önemlidir. Bununla birlikte ilk günler mutlaka başınızın pozisyonuna da dikkat etmeli, başınızı mümkün mertebe öne doğru eğmemelisiniz. Botox sonrası ilk hafta; sauna, hamam ve solaryumdan da kaçınılmalıdır.

Direkt botox üzerinde etkisi olmamakla birlikte vücutta ödeme neden olduğu için botox işleminden hemen önce ve hemen sonra alkol tüketilmesini de önermemekteyiz.

Botox tedavisi kapsamında yapılan uygulamalarla ilgili en çok merak edilenleri soruları ve cevaplarını sizler için derledik! Ayrıca uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için Instagram adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daisy Poliklinik Nişantaşı

Adres : Harbiye Mah. Maçka Cd. Narmanlı Apt. No:24 D:14 Nişantaşı – Şişli / İSTANBUL
Etiketler : Kalıcı botoks Fiyatları , Yüz botoksu Fiyatları , Kırışıklık botoks fiyatları , 3 bölge botoks nedir , Kalıcı botoks Nedir , botoks yaptirdiktan sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Botoks uygulaması için iş yerinden kaç gün izin almak gerekir?

Botoks uygulamaları, konforlu ve pratik enjeksiyon işlemleridir. Bu uygulamalar genellikle birkaç dakika içerisinde tamamlanır ve işlemden sonra hastalar rahatlıkla işlerine geri dönebilirler. Bu nedenle botoks işlemleri için hastaların herhangi bir istirahat raporu almasına veya iş yerlerinden izin almasına gerek yoktur.

Botoks uygulamasında ağrı, acı olur mu?

Botoks işlemi öncesinde uygulama alanına anestetik etki gösteren topikal kremler sürülür ve işlem alanı uyuşturulur. Bu sayede hastalar işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

Botoks FDA onaylı mı?

Botoks uygulama prosedürü, güvenilir ve konforlu kabul edilen bir kozmetik işlemdir. İşlemin kendisi de işlem esnasında uygulanan botoks maddesi de FDA onaylıdır. Bununla birlikte bazı kliniklerde maalesef FDA onayı olmayan botoks ürünleri kullanılmaktadır. FDA onaysız botoks ürünleri hem hastaların sağlığını tehlikeye atmakta hem de yeterli etkiyi göstermemektedir. Doğru ve güvenilir bir botoks uygulaması için mutlaka FDA onaylı ürünler kullanan bir klinik tercih edilmelidir. FDA onaylı ürünlerle yapılan botoks işleminin herhangi bir zararı yoktur.
Bize Ulaşın

Daisy Poliklinik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  BTL Exion Face & Body
  BTL Exion Face & Body

  EXION BTL Nedir? Exion BTL , ciltte azalan hyaluronik asit miktarını iğnesiz doğal yollarla artıran yapay zeka ile geliştirilmiş 4 ayrı sistem ile te..

  Devamı >
  Ultra Lifting
  Ultra Lifting

  Ultra lifting nedir? Cilt bakımı ve gençleştirme prosedürlerinden biridir. Bu işlem, yüzün belirli bölgelerine odaklanarak cildin sıkılaşmasını, tonl..

  Devamı >
  Ultracel Q+
  Ultracel Q+

  Ultracel Q+ Linear Nedir? Ultracel Q+ Linear, cilt yenileme ve gençleştirme amaçlı kullanılan bir estetik cihazdır. Bu cihaz, son teknoloji ultrason ..

  Devamı >
  BBL Lazer Tedavisi
  BBL Lazer Tedavisi

  BBL Lazer - Broad Band Light Tedavisi : Güzel yaş almak dendiğinde birçok kişinin aklına kırışıklıklardan arınmış bir cilt gelebilir. Halbuki güzel ya..

  Devamı >
  Saten Yüz Germe
  Saten Yüz Germe

  Saten Yüz Germe : Yüzümüz yaş almamızdan en çok etkilenen bölgelerin başında gelir. Yaş almanın yanı sıra çevresel faktörler, şehrin kirli havası, mak..

  Devamı >
  Q Switch Lazer
  Q Switch Lazer

  Q-Switch Lazer : Günümüzün popüler lazer uygulamalarından biri olan Q-Switch Lazer ile kısa sürede etkin sonuçlar elde edilebilir. Doğru bir şekilde p..

  Devamı >
  Kök Hücre Tedavisi
  Kök Hücre Tedavisi

  Kök Hücre Tedavisi : Günümüz medikal teknolojileri her ne kadar yaşlanmayı durdurmanın formülünü henüz bulmamış olsa da sağlık sektöründe elde ettiğim..

  Devamı >
  Komedon Tedavisi
  Komedon Tedavisi

  Komedon Tedavisi : Toplumda yaygın olarak görülen cilt problemlerinin başında gelen komedonlar, tedavi edilmedikleri takdirde cilt sağlığını olumsuz y..

  Devamı >
  Karbon Peeling
  Karbon Peeling

  Karbon Peeling : Günümüzün popüler cilt yenileme uygulamalarından biri olan Karbon Peeling, güzel yaş almak isteyenlerin tercihi olurken kısa sürede s..

  Devamı >
  Doublo Gold Lifting (HIFU)
  Doublo Gold Lifting (HIFU)

  Doublo Gold Lifting HIFU : Gün geçmiyor ki daha genç bir görünüme kavuşmamız için yeni bir uygulama karşımıza çıkmasın. Günümüzde medikal teknolojiler..

  Devamı >