English English

Dudak Dolgusu İşlemlerine Neden İhtiyaç Duyulur?

Dudak Dolgusu İşlemlerine Neden İhtiyaç Duyulur?

Yıllar geçse de modası geçmeyen ameliyatsız estetik uygulama hangisidir deseniz bizler de pek çok kişi gibi kuşkusuz ki dudak dolgusu uygulamaları deriz. Dünyada en çok yapılan işlemlerden biri olan dudak dolgusu uygulaması, özellikle kadınlar üzerinde sadece fiziksel değil psikolojik olarak da olumlu etkiler bırakan bir uygulamadır.

Dudak dolgusu ile psikolojinin ne alakası var dediğinizi duyar gibiyiz; hemen söyleyelim dudak dolgusu işlemi; günümüzde gençliğin simgesi, kadın olmanın, dişi olmanın, feminen görünmenin anahtarı kabul edilen uygulamalardan biridir.

Dolgun dudaklar, günümüzde çekici ve seksi kabul edilirken aynı zamanda kendi içerisinde orantılı olduğu için de estetik olarak ideal kabul edilmektedir. Bu nedenle dudak dolgusu işlemlerinden sonra sadece görünüş olarak değil, pek çok kadın psikolojik olarak da kendini daha feminen ve daha iyi hissetmektedir. Tabii ki kadın olmayı sadece dolgun dudaklara bağlamak oldukça yüzeysel ve yanlış bir bakış açısı olur, ancak dudak dolgusu işleminin psikoloji üzerindeki etkisi yadsınamayan bir gerçektir.

Peki dudak dolgusu işlemlerine neden ihtiyaç duyulur?

Bu işlemler sadece daha çekici görünmek midir?

Her dudağa dolgu işlemi yapılabilir mi? gibi detaylara geçmeden önce şunu söylemekte fayda görüyoruz; dudak dolgusu işlemleri hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan işlemlerdir ve belirli bir uzmanlık gerektirir.

Günümüzde FDA onaylı pek çok dolgu maddesi olmakla birlikte merdiven altı klinikler dediğimiz bazı merkezlerde çok düşük fiyatlar sunularak dudak dolgusu işlemleri yapılmaktadır. Düşük fiyatlar için tercih edilen dudak dolgusu uygulamalarının birçoğu FDA onayı olmayan dolgularla yapılan işlemlerdir. Dolayısıyla dudak dolgusu uygulaması her ne kadar güvenli ve konforlu olsa da yanlış ürünler ya da güvenli ürünü olmayan ürünler kullanıldığında işlem, hastalar için hayalkırıklığı olabilir, dahası ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

Bu nedenle dudak dolgusu yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka FDA onaylı dolgu maddeleri kullanan klinikleri tercih etmeli ve dudak dolgusu işlemi için mutlaka bir uzmana güvenilmelidir.

Şimdi gelelim dudak dolgusuna neden ihtiyaç duyulur? sorusuna…

Öncelikle şunu söyleyelim; dudaklar da tıpkı vücudumuzun diğer bölümleri gibi yaşlanmanın getirdiği deformasyonlardan nasibini alan bölgelerin başında gelir. Dudaklar yaşlanmaya bağlı olarak; zamanla volümünü yani hacmini kaybeder ve incelir. Zamanla ince bir çizgi halini alan dudaklarda yaş ilerledikçe dikey çizgilenmeler görülür bu da kişileri hem yaşlı hem de feminen bir görünümden uzak gösterir.

Dudak dolgusuna ihtiyaç duyulmasının birincil koşulu dudakların yaşanmaya bağlı olarak volum kaybetmesidir. Bununla beraber bazı kişilerde dudaklar genetik olarak doğuştan ince olabilir veya asimetrik görülebilirim. Böyle kişiler de sıklıkla dudak dudusu uygulamasına başvurmaktadır.

Çünkü dudak dolgusu işlemi, dudaklara hacim kazandıran pratik ve konforlu tek işlem olmakla birlikte dudaklardaki asimetrinin düzeltilmesinin de etkin yollarından biridir.

Yapılacak uygulamada altın oranın dikkate alındığı dudak dolgusu işlemlerinde, doğru bir planlama ve başarılı bir uygulama ile asimeti giderilebilir; dudaklar daha dolgun ve biçimli bir forma kavuşturulabilir, dudak konturleri daha belirgin hale gelebilir. Böylelikle dudaklar, doğal olarak daha biçimli göründüğü için makyaj hilelerine gerek kalmaz.

Günümüzde söz konusu dolgun dudaklar olduğunda dudakları büyüttüğü iddia edilen ya da dolgunlaştırdığı iddia edilen bir sürü krem ve solüsyon satılmaktadır ancak maalesef üzülerek söylüyoruz ki bu krem ve solüsyonların hiçbiri dudak dolgusu işleminin yarattığı etkiyi yaratmaz. Dolayısıyla dolgun ve biçimli dudaklara kavuşmak istiyorsanız, dermal dolgularla yapılan işlemler pratik olmakla birlikte konforlu ve güvenilirdir. Dolgu uygulamaları dışında dudaklara yapılan işlemlerin hiçbiri dudakları gerçek anlamda hacimlendirmez, dudaklara gerçek anlamda rolüm kazandırmaz.

Dudak dolgusu, enjeksiyon içeren bir işlem olmakla birlikte uygulamadan önce anestetik etki gösteren topikal kremler kullanıldığı için işlem neredeyse ağrısız ve acısızdır. İşlemin böylesine pratik olması ve çok kısa sürede tamamlanması nedeniyle yüksek yaşam temposuna sahip kadınların dahi bir öğle arasında yaptırabileceği bir işlem olan dudak dolgusu sonrasında kişiler sosyal hayata rahatlıkla dönebilir, günlük rutinlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Ancak tabii ki hemen hemen her uygulamada olduğu gibi dudak dolgusu işleminden sonra da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ki bu hususların en önemlisi de uygulamayı takip eden ilk 6 saat boyunca çok sıcak içecekler tüketmemektedir. Çünkü dudaklara yapılan dolgu işlemi sonrasında sıcak içecekler tüketilmesi, dudaklarda topaklanma dediğimiz birçok şekil bozukluğuna sebebiyet verebilir böyle bir duruma sebebiyet vermemek için işlemi takip eden ilk 6 saat boyunca çok sıcak içecekler içmekten kaçınmak gerekir.

Ortalama 8 ila 12 ay kalıcılığı bulunması sebebiyle pek çok dolgu işlemine göre daha uzun kalıcılık sunan bir uygulama olan dudak dolgusu uygulamasında kullanılacak dolgu miktarı hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu sebeple dudak dolgusu fiyatları da işlemde kullanılan dolgu miktarına bağlı olduğu için hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

Dudak dolgusu fiyatlarını öğrenmek için başvurduğunuz her merkezde sizlere verilen fiyat, 1 ml dolgu miktarıdır. Ancak her uygulamada 1 ml kullanılacak diye bir kaide yoktur. Bu miktar, azalabilir veya kişinin istekleri doğrultusunda artabilir.

Konforlu işlemler olan dudak dolgusu uygulamalar, altın oran dikkate alınarak yapılan işlemlerdir. Altın oran, büyük ve küçük parçaların kendi içerisinde ve genel olarak bir bütüne olan oranıdır. Altın oran kapsamında alt dudak ile üst dudak kendi içerisinde belirli bir oranda büyütülür. Böylelikle yapay görünümden uzak, doğal ve dolgun bir dudak formu elde edilir.

Halk arasında ördek dudak olarak da bilinen büyük ve yapay dudaklar, bir kısım danışan tarafından talep edilse de doğal görünümden uzak dolgu işlemlerini önermediğimizi söylemeliyiz çünkü bu işlemleri yaptıranlar ilk etapta memnun olsalar da sonrasında bu yapay görünümden rahatsız olmakta ve işlemi yaptırdıklarına pişman olmaktadırlar.

Dudak dolgusu uygulamaları, kalıcılık süresinin geçmesi beklenmeden geri döndürülebilen işlemlerdir. Doğru bir planlama doğrultusunda yapılan dudak dolgusu işlemi, pişmanlık yaratmamakla birlikte eğer kişiler fikrini değiştirirse işlemin etkilerinin geçmesi beklenmeden yeni bir enjeksiyonla uygulama, tersine döndürülebilmektedir.

Dudak dolgusu ile ilgili sık sorulan sorular

Dudak dolgusu yaptırdığım gün botoks da yaptırabilir miyim?

Evet, yaptırabilirsiniz. Dudak dolgusu işlemleri, enjeksiyon içeren uygulamalar olmakla birlikte oldukça güvenilir ve konforlu işlemlerdir. Uygulama, başta diğer dolgu işlemleri ve botoks uygulamaları olmakla birlikte birçok ameliyatsız estetik uygulamayla kombine olarak yapılabilmektedir.

Dudak dolgusu tehlikeli mi?

Dudak dolgusu işlemi, doğru bir şekilde FDA onaylı dermal dolgularla yapıldığında herhangi bir tehlike barındırmaz. Ancak işlem, hijyenik olmayan koşullarda ve ikinci sınıf ürünlerle yapıldığı zaman dudaklar reaksiyon gösterebilir ve işlemden sonra birçok komplikasyon gelişebilir. Dolayısıyla söz konusu dudak dolgusu uygulaması olduğunda işlem her ne kadar basit ve pratik gibi görülse de mutlaka bir uzman tarafından iyi şartlara sahip, hasta odaklı bir klinikte yapılmalıdır.

Öpüşmek dudak dolgusunu bozar mı?

Hayır, dudak dolgusu işleminden hemen sonra dudaklara baskı yapabilecek hareketlerden kaçınmalısınız. Ancak uygulamadan birkaç gün sonra öpüşmenizin dudaklarınıza hiçbir zararı yoktur. Öpüşmeye bağlı olarak dudak dolgusu zarar görmez veya dudak içerisinde yer değiştirmez.

Bize Ulaşın

Daisy Poliklinik Sorularınızı Yanıtlıyor.

    Diğer Tedaviler