Botox

Botoks ile Kırışıklık Giderilir mi?

Ciltte çeşitli nedenlerle zamanla oluşan kırışıkların önlem alınmadığında daha derin kırışıklıklara neden olacağı kaçınılmaz bir durumdur.

Ciltte oluşan buçizgiler, yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülümseme, vs.) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur.

Bu durum genel itibari ile bulunduğunuz yaştan daha ileri yaşta göstereceği gibi aynı zamanda yüzünüzde yorgun bir ifaden göstergesi olacaktır.

Bu tarz kırışıklıklar azaltmak içinbotoksuygulaması yapıla bilmektedir. Ancak bu uygulamada cildin genel görünümü ve mimik yapısının mümkün mertebe bozulmadan minik dokunuşlar ile mikro botoksuygulanması taraftarıyız.

Botoks güvenli midir?

Botoks denilen ürün içerisinde “Clostridiumbotulinum” isimli bir bakteriden oluşmaktadır. Elde edilen madde tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında tıpta çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks orta ve derin Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldan fazla süredir güvenli ve başarılı bir şekilde estetik alanda cerrahi olmayan bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD’de bir milyon uygulama yapılmıştır.

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botoks, 2002 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde “en popüleri” olarak değerlendirilmiştir.

Botoks ile kırışıklıklar tamamen gider mi?

Yüzün alın ve göz çevresinde oluşan bu kırışıklıkları geçici olarak gidermek mümkün ancak cildin elastikiyet kaybını gidermek ve kollajen miktarını arttırmak için gerekli desteği sağlayıp bu duruma özen gösterildiğinde kırışıklık oluşumunu geciktirile bilir bir durumdur. Bunlar için kişinin yaşam şekli, beslenmesi, uyku düzeni, çevresel faktörler gibi olumsuz etki yaratacak durumlar gözden geçirilmesinde fayda var.

Botoks Uygulaması sonrasında kırışıklığın tamamen ortadan kalkacağı söz konusu olmadı gibi uygulama genelde belirli dönemlerde tekrar gerektirir.

Botoks un etkisi ne kadar sürer?

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bu ürünün ciltte oluştura bileceği riskler göz önüne alındığında etken madde üzerinde risk unsuru oluşturacak maddelerde iyileştirmeler yapıldığı ve bu çalışmalar sonucunda kalıcılık süresinin çok uzun olmadığı ön görüle bilmektedir.

Önemli olan uygulama yaptıracak kişilerin bir hekime başvurduğunda ürünün onaylı olup olmadığı araştırmasında faydası vardır.

Hangi durumlarda botoks kullanılır?

Kozmetik dermatolojide ise özellikle Yüz ve boyun kırışıklıklarının azaltılması ve ayrıca botokskol altı ve avuç içi terlemeler için kullanılmaktadır.

Botoks nasıl etki eder?

Botoxenjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin gerginliğini sağlar. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına botox tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaya bilir, bunun için başka ek tedaviler uygulana bilmektedir.

Örnegin; (lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu) vs gibi uygulamalar.

Botoks kimlere uygulanabilir?

18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

Botoks nasıl uygulanır?

Botox tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır.

Daisy Poliklinik
WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!