Lekelerden Kurtulmanın Zamanı Geldi!

LEKELERDEN KURTULMANIN ZAMANI GELDİ!

Yaş ilerledikçe bazı faktörler ile ciltlerde leke oluşumu başlar. Bunların başlıca sebepleri, fazla güneşe maruz kalma,  çeşitli ilaçlar, hormonlar, genetik geçmiş, makyaj malzemeler,  cilde sürülen kimyasal ürünlerdir.

Genel olarak kahverengi renginde oluşan bu lekeler yüksek pigment hücresiyle oluşmaktadır. Bazı faktörler ile birleştiğinde lekeler gittikçe koyu renk alabilmektedir.

Leke tedavilerinin en sık kullanılan yöntemi lazerle leke tedavisidir.  Bunlar dışında lokal yollarla glutatyon, C vitamini takviyesi, kolajen maskeler, peelingler gibi yöntemlerle de leke tedavisi yapılabilmektedir.

Lekeler neden oluşur?

Cilt dokusunda leke oluşmasının esas sebebi melanositlerin gereğinden fazla melanin üretmesidir.  Melanin güneş ışınına maruz kalınması, hormonların bozulması, kimyasallar vb faktörlerle salgılanmaktadır.

Leke oluşma olasılığı kimlerde daha yüksektir?

Lekeler herkeste oluşan problemlerdir. Fakat bazı ciltler buna daha yatkındır. Leke oluşumunda özellikle açık ten rengine sahip hassas ciltlerde, fazla güneşe maruz kalmış citler de ve 40 yaş üstü bireyler de  görülmektedir.

Cilt Lekeleri Zararlı Mıdır?

Lekeler genellikle kişinin yaşantısını etkilemez. Leke tedavileri genellikle estetik sebeplerden yapılmaktadır. Yalnızca uzun zaman boyunca lekeleri  bulunan kişilerde lekelerin tümöre dönüşme olasılığı vardır.  Güneşle oluşan bazı lekeler ise uzun zamanlar sonrasında Melanom kanserlerine dönüşebilir.

Leke Teşhisi Nasıl Yapılır?

Dermatoloğunuz lekelerinizi teşhis edebilir. Teşhisler için kullanılan ışıklar ve Dermatoskop adı verilen cihazlar kullanılmaktadır. Dermatoloğun isteğine bağlı olarak lekelere biyopsi de yapılabilmektedir.

Çiller Neden Olur?

Çiller genellikle genetik bir durumdur. Cildin üst tabakasında meydana gelen ufak kahverengi noktacıklar şeklindeki lekelerdir. Kızıl saç, açık ten rengi, renkli göz gibi genetiğe sahip bireylerde daha çok görülmektedir. Güneş ışığı ile daha belirginleşen çiller genellikle bahar ve yaz aylarında daha da çoğalabilmektedir. Çiller sadece yüz kısmında değil omuz sırt ve kollarda da görülmektedir.
Lekelere Karşı Diğer Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt lekeleri için bir sürü tedavi yöntemi bulunmaktadır. En doğru tedavi şeklini doktorunuz sizin için seçmelidir. Özellikle lekeler tıbbi müdahelelere gerek duyuyorsa doktor kontrolünde olmalıdır. Cilt lekelerinin sebepleri tedavi yöntemlerini belirlemektedir. Bu tedaviler arasında:

*Lazer Tedavisi

*Leke Maskeleri

*Enzim Peeling

*Kimyasal Peelingler

*Mezoterapi Kremleridir.

 

 

 

 

Daisy Poliklinik
WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!