Lazer İle Leke Tedavisi Hakkında

Vücudumuzda deri görünümünü en çok etkileyen organ cildimizdir. Ciltteki lekeler, izlerde güzelliğin arka planda kalmasını sağlayan sağlık sorunlarıdır. Yaş ilerledikçe ciltte beliren cilt lekeleri, sivilce izleri ve güneş izleri cildin güzelliğini, doğallığını ve renk eşitliliğini bozarak hoş olmayan görüntülere sebep olur. Son zamanlarda popülerleşen tedaviler sayesinde hepsine çözüm vardır. Bunlardan biri olan Lazer Tedavisi, lazer ışınları ile ciltteki kusurların yok edilmesi ve istenmeyen dövmelerin silinmesi gibi işlemleri kolaylıkla yapmaktadır.

Lazer yöntemi ile, yaşlılık izleri, çiller, dövmeler gibi istenmeyen problemlerin tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlemde cildin altına gönderilen lazer ışını sadece problemli bölge üzerinde işlenir ve etraftaki dokulara zarar vermez. İşlem sırasında ağrı hissedilmemesi için işlem öncesi anestezik krem ve işlem esnasında ise soğutma kullanılabilir. İşlem süresi ortalama 10-15 dakikadır. Seans sayısı ve aralıkları hastanın cildinin rengine, yapısına ve işlem yapılan alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir.

Lazer Tedavisi kullanım alanları nelerdir?

Lazer Tedavisi genellikle leke tedavisi ve dövme silme işleminde kullanılan bir tekniktir.

Bu ikisi dışında da uygulama alanları vardır. En yaygın olanları:

  • Leke Tedavisi (güneş izleri, doğum lekeleri, çiller, benler, yaşlılık lekeleri vb.)
  • Dövme Silme
  • Cilt gençleştirme
  • Tırnak mantarları tedavisinde de uygulanmaktadır.
Leke tedavisinde lazer mi yoksa krem mi tercih edilir?

Cilt lekeleri ikiye ayrılmaktadır. Güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri deriye pigment veren hücrelerin artışından meydana gelmektedir. Bu hücreler canlı olduğundan krem fayda etmemektedir. Bu izlerden en etkili tedavi yöntemi Lazer Tedavisidir.

Bunlarla beraber sivilce lekeleri ve cildin rengini koyulaştıran lekelerde deride leke maddesi artışı meydana gelmektedir. Bunlarda lazer veya krem kullanılabilir. Ciltle ilgili her türlü problem durumunda uzman bir doktor tarafından fiziksel muayene uygulandıktan sonra uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Yaşlılık ve güneş lekeleri lazer tedavisi ile yok edilebilir mi?

Güneş ve yaşlılık lekeleri kişiye özel belirlenen yeterli sayıdaki seanstan sonra tamamen yok olabilir. Yani hastalar arzu ederlerse yüzlerinde ve ellerinki yaşlılık izlerinden kurtulabilmektedir. Lekelerin yok olabilmesi uzmanın hastanın cilt durumu ve leke yoğunluğuna göre belirlediği gerekli seans sayısı ve uygulama süresine bağlı olarak değişmektedir.

Lazer tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Lazer yapılan bölgeyi korumak çok önemlidir. Öncelikle güneş lekesi tedavisinden sonra, işlem uygulanan bölge iyileşene kadar güneş ışınına maruz kalmamadır. Lazer Tedavisi için kış ayı ideal mevsimdir. Tüm uygulamalar sonrasında bazı yatıştırıcı kremler ve soğuk uygulamalar önerilmektedir. Aynı zamanda güneş kremi düzenli olarak kullanılmalıdır.

Lazerle dövme nasıl yok edilir?

Lazer Tedavisi, dövmenin mürekkebinin büyük parçalarını ışınlarla küçük parçalara ayırmaktadır. İlerleyen günlerde vücudun bağışıklık sistemi küçük parçalara ayrılmış mürekkep parçalarını temizler. Lazer Yöntemi dövmeleri hiç iz kalmadan yok edildiği tek uygulamadır. Bu sebeple dövmesinden kurtulmak isteyenler doktorlarının uygun görmesi ile beraber işleme alınabilir.

Lazerle dövme kaç seansta silinir?

Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değil. Seans sayısı dövmenin pigment sayısı ve rengine göre değişmektedir. Ortalama 4 ile 8 seans aralığında uygulanmaktadır. Profesyonel ve renkli dövmelerde seans sayısı değişmektedir.

Lazerin yan etkileri nelerdir?

Lazer ışınları hedeflenen bölgeye temas ettiğinde ısı enerjisine dönüşür ve bölgeyi yakarak hedeflenen lekeyi yok eder.

İşlem sonrasında kızarıklık ve ödem oluşması normaldir. Bu yan etkilerin kısa sürede atlatılması için doktorun önerilerine özen gösterilmelidir.  Yüksek doz tedavileri ardından yara gelişimi, su toplaması, morarma, leke ve iz oluşumu gibi problemler oluşabilir. Böyle durumlarda işlem yapan uzmana danışılmalıdır.

Daisy Poliklinik
WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!