Kollajen Nedir?

Kollajen, bazı hayvanların kemik, et gibi bedensel bölgelerinde üretilen bir protein türüdür. Genellikle kas hücreleri ve ciltte bulunur ve ana vazifesi kaslardaki bağ dokusunu geliştirmek ve bütünlüğü korumaktır. Kas ve ciltteki bağ dokuyu güçlendirerek cilde esneklik, parlaklık ve güçlülük kazandırmaktadır. Kollajenlerin başka bir görevi ise tendon, eklem, kas ve organları birbiriyle bir bütün halinde tutmaktır.

Kaslardaki bağ dokularını tutan kollajen oranı insanlarda yaş ilerledikçe azalmaktadır. Ve kollajen zamanla bağ dokuyu tutma yetisini kaybeder. Kırışıklıklar, selülitler, eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklar genelde yaştan dolayı azalan kollajen eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Kollajen gençlerde çok sık üretilmektedir. Bazı çevresel faktörler (sigara, stres, alkol, c vitamini eksikliği, zararlı ışınlara maruz kalma) ile beraber insan yaşı ilerledikçe vücuttaki kollajen oranı yetersiz duruma gelmektedir. Kollajen içeren takviyeler, yiyecekler tüketilerek kollajen üretimini sağlamak mümkündür.

Kolajen Tipleri Nelerdir?

Bildiğimiz kadarıyla insan vücudunda 16 kollajen türü vardır. Fakat insan vücudundaki kollajenlerin çoğunluğu aşağıda belirtilen 1,2,3,4 ve 10. Tip kollajenden oluşmaktadır.

Kollajen Tip 1

Bu kollajen türü insan vücudunda en fazla bulunan kollajen türüdür.  Bu kollajen genelde ciltte, organlarda ve tendonlarda bulunmaktadır. Cildi güçlendirir, elastikiyet verir, yaraları iyileştirir ve bu doku ve organları bir arada tutar.

Kolajen Tip 2

Bu kollajen türü eklemlerimizdeki kıkırdakları oluşturmaktadır. Vücudumuzdaki kıkırdakların yapısı yarısından fazlasını bu kollajen türü oluşturmaktır. Bu kollajen eklemleri güçlendirir, dayanıklılık sağlar. Yaş ilerledikçe kollajenin azalmasıyla eklem ağrıları oluşmaktadır.

Kolajen Tip 3

Bu kollajen türünü cildimizi ve organlarımızı yaratan hücrelerin ana yapı taşı sayılabilir. Cildimize sıkılık ve elastikiyet sağlar. Kalp ve damarlar arasındaki kan dokusunu oluşturmaktadır. Kaslardaki bağ dokularına dayanıklılık vermektedir.

Kolajen Tip 4

Bu kollajen türü ise solunum ve sindirim sistemimizdeki organlarımızın dış yapısını oluşturmaktadır. Cildin en alt katmanlarda rastlanmaktadır. Cildin nemliliğini kazandıran kollajen türüdür.

Kolajen Tip 10

Tip 10 kollajen sürü yeni oluşan kemiklerin yapısında rol alır. Kırık kemiklerin onarılmasında ve hasar görmüş eklemlerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Kolajen Faydaları Nelerdir?

  • Cildimizin dayanıklılığı, elastikiyetini, sıkılığını sağlar.
  • Yaş ilerledikçe kollajen eksikliğinden oluşan eklem ağrılarının kollajen takviyeleriyle ağrıları geçirmeye yardımcı olur.
  • Kemik bozuklukları oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olur.
  • Kasların onarılmasında, güçlenmesinde ve büyümesinde rol alır.
  • Tırnaklarımızın ve saçlarımızın güçlenmesini sağlar.
  • Vücudumuzun kilo kontrolünü sağlar.
  • Vücudumuzdaki solunum, sindirim ve boşaltım organlarımızın sağlıklı gelişmesini sağlar.
  • Kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
Daisy Poliklinik
WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!