Kollajen Nedir ?

Kolajen Nedir?

Kolajen vücutta en fazla bulunan proteindir. Kolajen, çeşitli vücut parçalarını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir. Tendonlar, eklemler, bağlar, cilt ve kaslar bu proteinden oluşur. Kolajenin, cilde yapı sağlamak ve kemikleri güçlendirmek de dahil olmak üzere birçok önemli işlevi bulunmaktadır.

Kolajen Vücutta Ne İşe Yarar?

Kolajen, dokulara destek sağlar, doku ya da organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliklerinin yanında yıpranan dokuların onarım ve yenilenmesinde, kemik dokunun ve derinin şekillenmesinde de önemli görevleri bulunmaktadır.

Kimler Kolajen Kullanmalı?

Yaş ilerledikçe vücutta kolajen üretimi azalır. Kolajen üretiminin azalması nedeniyle vücutta yapısında bulunduğu dokularda da kolajen miktarı da azalır. Vücuttaki kolajen miktarını artırmak ve dokuların yapısının korunması için kolajen takviyeleri alınabilir. Kolajen takviyeleri alınması 30’lu yaşlardan sonra önerilmektedir. Özellikle 30-40 yaşları arasında doğru ve zengin içerikli kolajen takviyeleri alındığında yaşlanma sonucu oluşan bulguların daha geç görülmesini sağlanabilir.

Daisy Poliklinik
WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!