Kırışıklıklara Botulinum Toksin ile Veda Edin!

Botulinum Toksin 18 yaşını geçmiş yetişkin bireylere uygulanmaktadır. Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Aynı zamanda yumurtaya alerjisi olanlarda ve myastenia gravis adındaki kas hastalığına sahip olan bireylerde uygulanmaz.

Her birey zamanla yaşlanmaktadır. Herkesin derisi yaşlandıkça farklı etkiler göstermektedir. Kişinin genetiği ve yaşam tarzı cildinin yapısını etkilemektedir. Cildinizin çok kırıştığını hissediyorsanız ve kırışıklıklarınız iyice belirgin bir hal aldıysa botulinum toksin enjeksiyonu tam size göre! Yaş ilerlemeden ve kırışıklıklar iyice derinleşmeden uygulandığında faydası daha fazla görülebilir. Kırışıklıkları tamamen yok etmese de derinliklerini azaltmaktadır. Bununla beraber kalan kırışıklıklara da dolgu maddeleri enjekte edilerek kırışık görünüm tamamen yok edilebilir.

Botulinum Toksin Nedir?

Botulinum Toksin Klostrdiyum Botulinum ismi verilen bakteriden laboratuvar ortamında yaratılmaktadır. Son derece güvenlidir. Cilde enjekte edildiğin de kasların çalışması zayıflatılır. Enjekte edilen bölge dışında diğer bölgelere etki etmez. Botilinum Toksin maddesi cildin her bölgesine belirli miktarlarda uygulanmaktadır. Kaşlarının arasında çok kırışıklık olan bireylerde kırışıklıkları ortadan kaldırarak daha iyi bir görünüm elde etmesini sağlar. Yüzlerdeki doğal mimikler kaybedilmeden kırışıklıklar yok edilir.

Bazı bireylerde yaş ve kalıtsal sebeplerden yok edilemeyecek kadar kalın ve derin çizgilere botulinum toksin istenilen faydayı göstermeyebilir. Bu tür problemlerde yüz estetiği olmanız gerekebilir. Sizin için en uygun tedavi şeklini doktorunuz karar verecektir.

Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

  • Çene kenarlarının belirginliğini azaltmakta,
  • Kaş ve alın mimik kırışıklıkları,
  • Dudak çevresi
  • Terleme azaltılması
  • Boyun
  • Göz çevresi

Botulinum Toksin şişeler içerisinde toz şeklindedir. Enjekte edilmeden önce şişelere serum koyularak toz hali yok edilmektedir. Enjekte edilecek bölgeler belirlenerek ağrı ve acı hissi olmaması için anestezik kremler uygulanmaktadır. Uygulama ortalama 5-10 dakika sürmektedir. Uygulamada mikro iğneler kullanıldığından ağrı ve acı çok azdır. İşlem sonrasında kişiler sosyal yaşamlarına hemen dönebilir. Enjeksiyon sonrasında beliren ufak kızarıklar yarım saat içerisinde geçmektedir. Doktorunuz uygulama sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda sizi bilgilendirecektir.

Botulinum Toksin Etkileri Nelerdir?

Uygulamanın etkisi enjeksiyondan 2 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Kalıcı etkisi ise 14 gün sonra gözle görülmektedir. 14 gün sonra kontrolde doktorun ve hastanın isteğine bağlı ek doz uygulanabilir. Uygulamanın etkisi 3 ve 6 ay kadar devam etmektedir. Kalıcı isteniyorsa bu süre sonunda dozlara devam edilmelidir. Tekrarlanmazsa kaslar güçlenecek ve kırışıklıklar tekrar meydana çıkacaktır. Tekrar uygulanan dozlarda daha kalıcı sonuçlar görülmektedir. Uygulama hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Erkeklerin kaslarının kuvvetleri kadınlara göre daha fazla olduğundan tedavileri daha farklı şekilde planlanmaktadır.

Uygulama Öncesi Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

Uygulama öncesinde ağrı kesici, sarımsak, ginseng, C vitamini gibi maddeleri kullanan hastalarda enjeksiyon bölgelerinde daha fazla morluk oluştuğu görülmektedir. Bazı estetik yöntemler botulinum toksinin etki süresini azaltmaktadır. Bu sebeple yapılacak işlemler uygulamadan 1 ay önce veya uygulama sonrasında yapılması daha sağlıklıdır.

Botulinum Toksinin Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulamanın sık görülen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Enjeksiyondan kaynaklı ufak ve kısa süren kızarıklıklar oluşabilir. Çok az görülen göz kapağı ödemi ve göz kapağı düşüklüğü problemi de yaşanabilir fakat geçici olduğundan endişe edilmemelidir.

Daisy Poliklinik
WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!